"Смерть московським окупантам" на мапі Дніпрових порогів


Презентована в Запорізькій обласній бібліотеці карта-схема "Пороги Дніпра" позначена особистим "клеймом" авторів: "Смерть московським окупантам".


Нова робота співробітників Національного заповідника "Хортиця", що тільки-но вийшла друком після тривалих досліджень, викликала неабиякий інтерес запорізької історико-краєзнавчої спільноти - як фахівців, так й аматорів, що зібралися на презентацію. Справа в тому, що карт Дніпрових порогів багато – сучасних та давніх. Проте, деякі з них суперечать одна одній. Або ж містять певні неточності, узагальнену інформацію тощо. Нова карта-схема, як запевняють автори, має дуже великий відсоток історичної достовірності місць розташування 632 об’єктів, серед яких: 9 порогів, 56 заборів, 180 каменів та скель, 5 печер, 67 островів, 184 балок, 14 річок, 5 озер, 48 населених пунктів та понад три десятки визначних археологічних пам’яток.


Впродовж останніх десяти років збирав та уточнював цю картографічну інформацію молодший науковий співробітник відділу історії Національного заповідника "Хортиця" Олег Власов. Художнє оформлення карти-схеми виконала Юлія Горностай, а видана мапа за сприяння колеги Олега по заповіднику, депутата міськради, відомого запорізького "кіборга" В’ячеслава Зайцева.


Власне, участь В’ячеслава в АТО в боях за донецький аеропорт і підштовхнуло Олега позначити карту підписом "Смерть московським окупантам". Він якраз тоді готував її до друку. "Під час Другої світової війни на виготовленій продукції писали "Смерть фашистським окупантам". Тому й вирішив, поки мій товариш в окопах, а я перед монітором комп’ютера, малюю карту у теплі та затишку, мушу його підтримати. Так з’явилась "Смерть московським окупантам" на цьому нашому спільному проекті", - пояснив Олег.


Відтворити на карті-схемі затоплене після запуску Дніпрогесу у тридцятих роках минулого століття Надпорожжя – давня мрія багатьох картографів та істориків. У кругах науковців панувала думка, що таке зробити практично неможливо, адже пороги вкриті кількаметровим шаром води та мулу, ландшафт довкілля змінений, карти загублені.
Поштовхом для створення нової карти стала відома книга Дмитра Яворницького "Дніпрові пороги", утім за нею мапу не намалюєш, оскільки вона містить узагальнене уявлення про Надпорожжя. Тож автори використовували також ксерокопію плану Дніпра з додатків проекту Івана Александрова, яку вдалося зробити свого часу, плани, зроблені під керівництвом полковника Полікарпова у 1886 році, видані у 1888-у - з бібліотеки Вернадського, один з проектів шлюзування Дніпра, що був складений у 1913 році та зберігається у Держархіві, розповів Власов.
Саме завдяки стародавнім картам історику вдалося визначити конкретне розташування певних об’єктів, навіть відтворити деякі стародавні та призабуті топоніми. Зокрема, урочище Стерник, що на Кічкасі.


"Топонім "Стерник" з’являється на західноєвропейських картах ще за часів московсько-турецької війни 1735-39 років. Він позначений, як поріг. Але це було просто дуже складне місце для проходу суден. Мало назву - Школа. Тоді казали: "Не той лоцман, що пороги пройде, а той, хто Школу мине". Оця Школа, як з’ясувалося, у першій половині XVIII століття називалася - Стерник. І я зазначив цей топонім на новій карті", - зазначив Олег.


Щойно видана та презентована карта-схема "Пороги Дніпра" – не є остаточним варіантом. У подальшому її корегуватимуть - дослідники сподіваються знайти інші старі карти, де позначені пороги. Наприклад, картографічні матеріали до проекту Дніпрогесу Александрова, що створювалися на початку 1920-х років. Вони можуть у Москві, Петербурзі, або ж у Нью-Йорку, в офісі компанії Г’ю Лінкольн Купера, який консультував Дніпробуд. Не виключено, десь в інших містах та країнах зберігаються карти, що складалися з середини XIX століття за проектами шлюзування Дніпра.


За переконаннями авторів проекту, історично точна карта-схема "Пороги Дніпра" – це, перш за все, нагадування співвітчизникам про красу Запорізького краю, народженого поєднанням протилежних стихій – води і каменю. Вздовж майже ста кілометрів бурхливі води Славутича долали потужні виступи граніту Українського кристалічного щита, вік якого перевищує два з половиною мільярда років. Сюди приїздили туристи з усього світу полюбувалися розмаїттям гірських водоспадів та довколишніми краєвидами. Історики впевнені, що прийде час і Надпорожжя буде відроджено, відтворено його первозданний вид.


Карта-схема "Пороги Дніпра" – не перший проект Олега Власова і В’ячеслава Зайцева. Раніше вони підготували та видали карти Хортиці та Великого Лугу. Також Олег Власов долучився до перевидання книги Дмитра Яворницького "Дніпрові пороги".
По декілька сотень примірників карт були передані до шкіл та бібліотек. Придбати карти та книгу можна в Національному заповіднику "Хортиця".


На Depo.ua Видано детальну мапу порогів Дніпра. Звідки на ній "Смерть московським окупантам"

Коментарі