Щойно заварив… Ніч… То й що? Скажіть, як присунути додому і не випити каву? Кава не тільки для мене, але й, певно, для багатьох стала ледь не основним продуктом. Важко сказати, що головніше: хліб, бараболя чи кава…
Ще рік тому пив каву з котом. Кіт прожив 19 років. Як я не пильнував, він все ж таки умудрявся так крутитися біля мене, щоб вмочити свій хвіст у каву. Потім сидів муркотів і злизував з хвоста кавовий трофей…
Втім, мова не про кота, а про кавовий трофей, причому, в європейських масштабах…
Як відомо, перша в Європі філіжанка кави була приготовлена послом Римського папи до Персії у 1626 році. В 1652 році грекиня, в минулому турецька рабиня, відкрила першу кав’ярню у Лондоні. В 1672 – перша кав’ярня в Парижі. І, що знаменно, в 1683 запорозький козак Юрій Кульчицький відкриває першу кав’ярню у Відні…
Юрій Кульчицький народився у Кульчиці, що під Самбором. Військову школу пройшов на Січі. Був у турецькому полоні, де опанував мову і звичаї. То були важкі часи. Турки вміло використовували козацькі чвари і 1672 року захопили Кам’янець-Поділський, у 1678 – козацьку столицю Чигирин. В 1683-ому, скориставшись чварами тепер уже угорських феодалів в Австрії, Туреччина посунула на Відень. Зрештою армія візира Кара-Мустафи розбила розбила австрійське військо і обклала Відень. За домовленістю на допомогу до австрійців мав приєднатися польський король Ян Собеський. До його війська, до речі, входило десять козацьких полків на чолі, зокрема, з Апостолом, Полієм, Вороною, Іскрою та іншими. Проте, Відень був уже в облозі. І треба було прискорити похід польського короля. Один з козаків – Юрій Кульчицький, який в той час був у Відні, в загоні ополченців Амбросія Франка, разом із сербом Михайловичем пішли через окуповану турками територію, щоб покликати союзників. За два дні вони дісталися австрійського штабу, а ще через два дні повернулися з доброю вісточкою до Відня з інструкціями взаємних дій. 11 вересня союзні війська підійшли до Відня і розбили окупантів. Тікаючи, турки лишили зброю і 300 мішків кави. Коли Кульчицького запитали, якої він бажає нагороди, козак сказав: трофейну каву. Тож, він і відкрив першу кав’ярню у Відні. Обладнав її у стилі української оселі і будь-якого відвідувача зустрічав словами: «Заходьте, серденько, на каву!».
У Відні є пам’ятник Кульчицькому – козак з підносом і кавою…
Немає коментарів:
Дописати коментар