Перейти до основного вмісту

Як людолови вигодовували ясир на продаж


Запорізькі краєзнавці припускають, що кам'яними важками, віднайденими ними в околицях колишньої козацької Карайдубини, людолови зважували їжу для ясиру, що гнали на продаж до Кафи.


На узбережжі Каховського водосховища, від Лисої гори, що під Василівкою Запорізької області, і аж до сіл Бабине та Ушкалка, що на Херсонщині, дослідники не раз знаходили давні кам'яні грузи – пласкі, здебільшого краплевидної форми, зі штучними отворами. Зокрема, за кілька десятиліть запорізькі краєзнавці Юрій Вілінов та Сергій Шишков назбирали майже два десятки таких камінців на березі, що поблизу сіл Ушкалка та Бережанка. До речі, Бережанка до 70-х років минулого століття мало відому козацьку назву – Карайдубина, що походить від татарської назви урочища Карайтабень. В цій місцевості, за давніми легендами, людолови таборували зі своїми невільниками - ясиром, захопленими у полон проти зими. Перезимувавши, звідси кораблями транспортували бранців до Кафи (нині - Керч), де у той час діяв найпотужніший ринок рабів. До речі, тоді работоргівля, якщо сучасною мовою, була найприбутковішим бізнесом серед ординців, приміром, як тепер, наркобізнес.
Краєзнавці припустили, що, ймовірно, ці камінці з отворами використовували людолови, як важки, але постало питання: навіщо їм було потрібно так багато маленьких гирьок. У будь-якому випадку, не в грамах, а кілограмами зважували виловлену рибу, промисел якої у тутешніх краях також процвітав.
Коли Юрій Вілінов зважив важки по окремо, з'ясувалось, що кожен камінець має певну вагу, відповідну долям стародавніх широко розповсюджених стандартів. "Міри ваги вкрай консервативні, вони використовуються без змін під різними назвами тисячі років", - запевняє він. Власне, це й наштовхнуло на думку, що цими важками вимірювались пайки невільникам. Людоловами видавалось стільки їжі, скільки бранець мав з'їсти, щоб, грубо кажучи, не здохнути. Тобто, чоловік-невільник, припустимо, отримати десь 700 грамів їжі. Відповідно до цієї ваги на нього виділялись два-три важки, або більше, закріплені мотузкою – ось, для чого й потрібні були отвори у камінцях.


Важок, знайдений в березні 2016 року

Докладніше про це дослідження Юрій Вілінов розповів у статті "Риболовне знаряддя чи пайка невільника" на порталі "Краєзнавство Запорожжя".

На Depo.ua Як на Запоріжжі людолови відгодовували на продаж ясир

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Дмитро Вишневецький ніколи не був Байдою

Наразі не відомо, хто та за яких обставин назвав Дмитра Вишневецького Байдою. А також не нема жодних історичних підтверджень тому, що Байда – це конкретна особа. Ймовірно, Байда – фольклорний образ, нашкалт Мамая.

Хортиця. Новорічне

Нарешті я - на Хортиці. Майже чотири місяці не був тут…

Яфет "був парубок моторний..."

Наш прадавній пращур «був парубок моторний», хто б сумнівався. І мова, і чуби, як ми їх тепер називаємо, козацькі, і звичаї – все від нього… Ось, тільки хто він?
Поки що лише намагаюся з’ясувати.
Тому далі – дуже багато букв, аніяких висновків, лише припущення за цитатами з Біблії, Історії Геродота та різних міфів, які я скопіював з Вікіпедії та деяких інших джерел, тому не раджу цитувати. Але буду радий коментарям – доповненням, запереченням тощо.