Перейти до основного вмісту

До 125-річчя: Нестор Іванович Махно... Тачаночка, тавричаночка


Дуже добре, що маємо пам’ятник Махновській тачанці. Встановлено його біля краєзнавчого музею, що у Гуляйполі.


Тачанка – тавричанка… Не виключено, що її походження пов’язане з скіфо-таврами, хтозна. У будь-якому разі, на території Гуляйпілля за часів Махна переважна кількість населених пунктів були німецькими колоніями. Не тільки колоністи, а й заможні селяни мали у себе на подвір’ї бодай одну тачанку, виготовлену виключно за німецькою технологією, або ж куплену у Європі – на ресорах, що для тутешнього степового краю дуже важливо – не так гуцає.
Вперше Нестор Махно застосував кулемет на тачанці у тилу Денікіна, у вересні 1919 року, коли під час атаки тачанки раптом розвернулися, ніби відступають, і з «хвоста» пригостили суперника смертельним «жалом». У подальшому махновці використовували до тисячі тачанок… Включно по 1921 рік.
Згодом московські ідеологи розтиражують свої побрехеньки, мовляв, Махно – ворог народу, а кулеметні тачанки – винахід червоноармійців. Насправді Червона армія була озброєна кулеметними тачанками навесні 1921 року.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Довга Могила

Зважаючи на історичні факти, археологія радянських часів, здебільшого ґрунтувалася на пошуках скарбів. Золото, срібло, дорогоцінне каміння тощо – завозилося до столиці. Самі ж історичні пам’ятки, певно, навмисне руйнувалися, стиралися з лиця землі, а також підпадали під «ліквідацію» й науковці та дослідники.
Така ж доля спіткала й так званий Вознесенівський або Кічкаський «скарб» – капища і святилища, що на Довгій Могилі (нині промислова зона міста Запоріжжя).

Рождество Твоє, Христе, Боже наш

Голодомор 1946-47 року… Після війни совіцька влада сплановано випробовувала голодом українських дітей, жінок, стариків. Чоловіків, сотні тисяч, Москва винищила раніше, восени 1943 року під час форсування Дніпра. Це було так зване «искупление кровью» лише за те, що українці перебували на окупованій території. Вердикт Жукова: «…все хохльі – предатели! Чем больше в Днепре потопим, тем меньше потом, после войньі, придется ссьілать в Сибирь!»

Сковорода по-київськи, або Як мене профпридатності позбавили

Ось, цей за цим стародавнім будиночком з каштанами й розташована та установа, що винесла для мене суровий приговор щодо моєї профпридатності…