Перейти до основного вмісту

До 125-річчя: Нестор Іванович Махно... Тачаночка, тавричаночка


Дуже добре, що маємо пам’ятник Махновській тачанці. Встановлено його біля краєзнавчого музею, що у Гуляйполі.


Тачанка – тавричанка… Не виключено, що її походження пов’язане з скіфо-таврами, хтозна. У будь-якому разі, на території Гуляйпілля за часів Махна переважна кількість населених пунктів були німецькими колоніями. Не тільки колоністи, а й заможні селяни мали у себе на подвір’ї бодай одну тачанку, виготовлену виключно за німецькою технологією, або ж куплену у Європі – на ресорах, що для тутешнього степового краю дуже важливо – не так гуцає.
Вперше Нестор Махно застосував кулемет на тачанці у тилу Денікіна, у вересні 1919 року, коли під час атаки тачанки раптом розвернулися, ніби відступають, і з «хвоста» пригостили суперника смертельним «жалом». У подальшому махновці використовували до тисячі тачанок… Включно по 1921 рік.
Згодом московські ідеологи розтиражують свої побрехеньки, мовляв, Махно – ворог народу, а кулеметні тачанки – винахід червоноармійців. Насправді Червона армія була озброєна кулеметними тачанками навесні 1921 року.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Дмитро Вишневецький ніколи не був Байдою

Наразі не відомо, хто та за яких обставин назвав Дмитра Вишневецького Байдою. А також не нема жодних історичних підтверджень тому, що Байда – це конкретна особа. Ймовірно, Байда – фольклорний образ, нашкалт Мамая.

Хортиця. Новорічне

Нарешті я - на Хортиці. Майже чотири місяці не був тут…

Яфет "був парубок моторний..."

Наш прадавній пращур «був парубок моторний», хто б сумнівався. І мова, і чуби, як ми їх тепер називаємо, козацькі, і звичаї – все від нього… Ось, тільки хто він?
Поки що лише намагаюся з’ясувати.
Тому далі – дуже багато букв, аніяких висновків, лише припущення за цитатами з Біблії, Історії Геродота та різних міфів, які я скопіював з Вікіпедії та деяких інших джерел, тому не раджу цитувати. Але буду радий коментарям – доповненням, запереченням тощо.