Перейти до основного вмісту

До 125-річчя: Нестор Іванович Махно... Тачаночка, тавричаночка


Дуже добре, що маємо пам’ятник Махновській тачанці. Встановлено його біля краєзнавчого музею, що у Гуляйполі.


Тачанка – тавричанка… Не виключено, що її походження пов’язане з скіфо-таврами, хтозна. У будь-якому разі, на території Гуляйпілля за часів Махна переважна кількість населених пунктів були німецькими колоніями. Не тільки колоністи, а й заможні селяни мали у себе на подвір’ї бодай одну тачанку, виготовлену виключно за німецькою технологією, або ж куплену у Європі – на ресорах, що для тутешнього степового краю дуже важливо – не так гуцає.
Вперше Нестор Махно застосував кулемет на тачанці у тилу Денікіна, у вересні 1919 року, коли під час атаки тачанки раптом розвернулися, ніби відступають, і з «хвоста» пригостили суперника смертельним «жалом». У подальшому махновці використовували до тисячі тачанок… Включно по 1921 рік.
Згодом московські ідеологи розтиражують свої побрехеньки, мовляв, Махно – ворог народу, а кулеметні тачанки – винахід червоноармійців. Насправді Червона армія була озброєна кулеметними тачанками навесні 1921 року.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Тмутаракань

Це ніякий не край світу, а південний плацдарм Київської Руси…
Якщо поталанить побувати на Зоровій Могилі Хортиці, там де музей просто неба Скіфський стан, і поспілкуватися із запорозьким краєзнавцем Володимиром Шовкуном, який там працює, – вітаю! Маєте чудову нагоду почути і про Тмутаракань також.
Зорова Могила – найвища точка острова. Тож, звідти видно все, навіть Тмутаракань.
Я не жартую.
Щоправда, після розмови з паном Шовкуном про Тмутаракань пройшло чимало часу. А мені ніяк з голови не йде ця його гіпотеза. Дивився в Інтернеті, в книжках, вимірював шлях на мапі. І ось зараз вагався – писати чи ні, тобто – чи готовий я це викласти. Стільки дат, подій… і плутанини.

Хортиця. Новорічне

Нарешті я - на Хортиці. Майже чотири місяці не був тут…

Бельмак-Могила, що потребує захисту від тамтешніх передекомунізаторів

На Запоріжжі селище Куйбишеве декомунізували на Бельмак, відповідно й район – Бельмацький. Стародавня, історична назва. Цей край з давніх-давен зберіг назву найвищого у Запорозьких степах пагорба – Бельмак-Могили, висота якої 324 метри над рівнем моря. Розташований пагорб у верхів’ях Бельманки, річки, що також має стародавню назву.