Перейти до основного вмісту

Часи козацькі – Січі Запорозькі


Новий експозиційний проект "Часи козацькі – Січі Запорозькі" презентував Національний заповідник "Хортиця" вчора, 22 грудня.

Про це повідомляє кореспондент порталу Depo.Запоріжжя.
Експозицію розміщено в одній з козацьких хат історико-культурного комплексу "Запорозька Січ". Всередині, не зважаючи на маленький простір приміщення, дзеркальні панно та освітлення створюють візуальний ефект "розширеного простору" та відчуття особистої участі в експозиційному дійстві. Тож, ця нова виставка в певній мірі асоціюється з задзеркаллям, що, долаючи час, переносить у далеке минуле козацької доби.
Контурні, прозорі малюнки запорожців на панно, що віддзеркалюються зі всіх чотирьох сторін, відтворюють уявну присутність січовиків. У центрі зали – било, дзвоном якого скликали козаків на раду. Тут же, посеред зали, гармати, прапори запорозьких паланок та куренів, пірнач, булава, бунчук та аналой з Покровської козацької церкви. Довкола – чотири тематичні розділи, що охоплюють період від першої до останньої Січей.
Як запевняють упорядники, на виставці чи не вперше в Україні в межах однієї експозиції поєднані раритетні експонати XVI - XVIII століть, віднайдені під час археологічних досліджень місць розташування козацьких твердинь – Хортицької, Чортомлинської, Кам’янської та Нової (Підпільненської) Запорозьких Січей. Історія кожної із Січей передається через персоналії видатних кошових отаманів – Дмитра Вишневецького, Івана Сірка, Костя Гордієнка та Петра Калнишевського. А це понад дві сотні унікальних та раритетних експонатів з фондів Національного заповідника "Хортиця", а також Дніпровського національного історичного музею імені Дмитра Яворницького та Нікопольського державного краєзнавчого музею.
Створювалася виставка продовж останніх двох місяців під керівництвом кандидата філософських наук Світлани Копилової. Автор графічних зображення на дзеркальних панно - Народний художник України Сергій Якутович. Фінансово музейників підтримали меценати міста. Виставка діятиме до кінця наступного року.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

…відпустка

Я у відпустці. Просився на 24 дні, але… буде менше. Вчора відсипався, а сьогодні рванув на Хортицю.

Савур Могила

Савур Могила, що поблизу Сніжного на Донеччині, де зараз тривають запеклі бої з російськими загарбниками, набула слави, завдяки совіцьким історикам та їхнім дописам про Міус-фронт за часів Другої світової війни. На горі споруджений і відповідний монумент.
За довідниками, складається враження, що іншої Савур Могили нема і не було, тільки совіцька.
Але ж, можна сказати, майже поряд, на території сусідньої Запорізької області, розташовані ще дві Савур Могили – біля села Новопрокопівка, що в Токмакському районі, та в селищі Григорівка, що під Запоріжжям.

Радість, гарна іскро Божа!

Радість, гарна іскро Божа!
Несказанно любо нам
Увійти, царице гожа,
В твій пресвітлий дивний храм.
Все, що строго ділить мода
В’яжеш ти одним вузлом,
Розцвітає братня згода
Під благим твоїм крилом.

Кого доля ощастила
Тим що другові він друг,
Кого любить лада мила, –
Йди до нас в веселий круг.
Йдіть усі, хто зве своєю
В світі душу хоч одну!
Хто ж весь вік черствів душею –
Йди у іншу сторону.

Радість – всесвіту пружина,
Радість – творчості душа,
Дивна космосу машина
Нею живиться й руша.
Радість квіти розвиває
І розгін дає сонцям,
Їх в простори пориває
Невідомі мудрецям.