Перейти до основного вмісту

Хортиця. Тризна


На Хортиці все-таки була Тризна… як і належить першої суботи червня на Козацькому колі.


Свого часу, Гетьман українського козацтва (з жовтня 1991 року) В’ячеслав Чорновол запропонував щороку першої суботи червня на Козацькому колі Хортиці проводити Тризну по козакам знищеної 5 червня 1775 року Запорозької Січі. За часів Януковича, Тризну святкували з московськими попами. Так-так, навіть у газетах писали, що «святкують тризну». Тепер… Кажуть, що День козацьких перемог та вшанування пам’яті загиблих козаків. Що треба говорити не про розгон Січі, а перемоги… Ну, слава Богові, Тризну відслужили за стародавнім звичаєм Козацьким колом і уквітчаний хрест спустили на води Дніпра – як символ шани і дяки всім загиблим козакам. А далі – танці-манці… і я зник, щоб не бачити.

А на Хортиці уже почали цвісти дивина і навіть Петрів батіг…P.S.


Тризна має бути, щоб пам'ятали про знищену Січ та не пускали чужинців на свої землі, не віддавали москалям найсвятіше за тридцять срібників... Ці жінки: мати (ліворуч) та тітка загиблого воїна бійця 37-го батальйону Романа Карася, якраз саме тому й прийшли на Тризну з його портретом. Точніше, приїхали з Дніпровської (Дніпропетровської) області. Привезли портрет сина на Хортицю, де його у 2008 році посвятили у козаки. Уявляю, з якими переконанням вони їхали на Хортицю! Явно, не з наміром святкувати День перемог...
Слава Богові, що шароварщина відступає, потихеньку, але відходить у минуле - люди пробуджуються, і прийде час, що не дозволять знущатися над нашими святинями.


Щодо сьогоднішньої Тризни - на Depo.ua: Від зрад до перемоги...

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

…відпустка

Я у відпустці. Просився на 24 дні, але… буде менше. Вчора відсипався, а сьогодні рванув на Хортицю.

Савур Могила

Савур Могила, що поблизу Сніжного на Донеччині, де зараз тривають запеклі бої з російськими загарбниками, набула слави, завдяки совіцьким історикам та їхнім дописам про Міус-фронт за часів Другої світової війни. На горі споруджений і відповідний монумент.
За довідниками, складається враження, що іншої Савур Могили нема і не було, тільки совіцька.
Але ж, можна сказати, майже поряд, на території сусідньої Запорізької області, розташовані ще дві Савур Могили – біля села Новопрокопівка, що в Токмакському районі, та в селищі Григорівка, що під Запоріжжям.

Радість, гарна іскро Божа!

Радість, гарна іскро Божа!
Несказанно любо нам
Увійти, царице гожа,
В твій пресвітлий дивний храм.
Все, що строго ділить мода
В’яжеш ти одним вузлом,
Розцвітає братня згода
Під благим твоїм крилом.

Кого доля ощастила
Тим що другові він друг,
Кого любить лада мила, –
Йди до нас в веселий круг.
Йдіть усі, хто зве своєю
В світі душу хоч одну!
Хто ж весь вік черствів душею –
Йди у іншу сторону.

Радість – всесвіту пружина,
Радість – творчості душа,
Дивна космосу машина
Нею живиться й руша.
Радість квіти розвиває
І розгін дає сонцям,
Їх в простори пориває
Невідомі мудрецям.