Перейти до основного вмісту

Хортиця... Християнський храм IX століття


Археологічні дослідження Протовчого активно проводилися в сімдесятих роках минулого століття. Тут треба віддати належне Олександрові Бадянському, про якого я розповідав раніше. Власне, завдяки йому, як на мене, ця археологічна пам’ятка набула належного значення.

Спочатку були відкриті житлові споруди XIII-XIV століть, дуже схожих на курені запорозьких козаків, а також землянки та напівземлянки X-XII століть, залишки металургійних майстерень тощо. За твердженням археологів, мешканцями цього міста були здебільшого слов’яни та половці, в переважній більшості – християни. Й тому красномовним підтвердженням стало унікальне археологічне відкриття – храм IX-X століття.
Фундамент храму був віднайдений під час археологічної експедиції на початку дев’яностих років, групою Вадима Ільїнського, – в урочищі Домаха на острові Кам’яному.
За розмірами: 10,5 на 5,5 метрів з абсидою, зорієнтованою на схід.
Під підлогою храму було виявлено два поховання. Одне не стали відкривати, щоб не порушити фундамент. У іншій могилі – чоловік середнього віку зі слідами насильницької смерті – череп розбитий навпіл, була лише одна його половина.
Крім того, храм руйнувався, з каменів його вівтаря споруджувалося капище…

Фотографія храму з архівів археологів та інформація – за книгою Юрія Вілінова «Хортиця – острів у філіграні епох і шляхів».

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Хортиця. Новорічне

Нарешті я - на Хортиці. Майже чотири місяці не був тут…

Виноградний Спас з трьома яблучками

Як швидко промайнуло літечко-літо…
Уже й Спас.

Хортиця. Прокидається сон-трава, і ніяких аномалій

Лютий – зовсім нелютий… Майже повсюди уже квітнуть первоцвіти. Вчора побачив у Facebook світлини з пролісками і шафраном з Національного природного парку «Бузький Гард», тож рванув на Хортицю. Якщо у долині Південного Бугу цвіте, а це майже поряд, значить, має бути і у нас. Як таке пропустити?