30 червня 2012

Орел зі змією у пазурах


У 1927-32 роках, коли під забудову промислових підприємств совіти зносили святилища, скіфські кургани, козацькі укріплення, на Кічкасі було зрізано шар землі – площею два на два кілометри. Вирівняли й Вознесенівську гору (нині – центр Запоріжжя, площа Профспілок)…
До речі, Вознесенівська гора й сьогодні добре видна з найвищої точки острова Хортиця – Зорової Могили. А отже, вони були сполучені.

Вознесенка – стародавнє козацьке селище (раніше – Нескребівка). А на горі було військове укріплення. Його під час дніпробудівської археологічної експедиції розкопувала група під керівництвом Володимира Грінченка. Певно, там був і Михайло Міллер, який у 1941 році керував гітлерівською археологічною експедицією, заарештував Олександра Бодянського і змушував його знайти черепки з шнурковим орнаментом Черняхівської культури для підтвердження арійського походження нацистів, а у 1951 році Міллер написав листа з Канади «Могилі князя Святослава» про патріотизм і що Вознесенівський скарб належить князеві Святославу, а Грінченко «не дослідив до кінця»…
Ймовірно, військове укріплення на Вознесенівській горі – дуже давнє, з якого контролювалося не тільки довкілля Вознесенки, а й Кічкаську переправу та Протолчий брід (плавні Хортиці).
У цьому укріпленні й був віднайдений скарб, за який Володимира Грінченка, коли очолив Центральний історичний музей в Києві, у 1938 році був заарештований як «найлютіший ворог радянської влади»…
Не відомо, що знав Грінченко про віднайдений ним скарб… Совіцьку владу тоді цікавило золото і срібло, а не історія. Точніше, історія українського народу зовсім не цікавила, про неї було зась говорити… Тому з численних предметів Вознесенівського скарбу нарахували аж 1400 прикрас з бронзи, покритих золотою фольгою, і декілька десятків срібних… Серед них – орел. Найцінніший зі всього скарбу – трохи більше кілограму срібла. Тепер експонується в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї.


Деякі дослідники вважають, що це навершник прапора, трофей, передавався козаками з рук в руки.
Монограма у формі хреста на грудях орла – читається грецькою: «Петрон», тобто апостол Петро. Болгари її розтлумачили, як ім’я хана Аспаруха, тому вимагають повернути реліквію…
Втім, монограма була гравійована пізніше, аніж виготовлений орел. Очевидно, орел сидів у руці античної статуї – Юпітера або Зевса… Не виключено, що Папая. Про це можна судити по змії, яку він тримає у пазурах.
Орел – символ божественної величі. Єдиний птах, який літає вище за інших, попід самим Сонцем. Носій блискавок Зевса, тому відтворювався в малюнках або скульптурі з блискавкою у пазурах. За Гомером, орел зі змією в пазурах – символ перемоги.
Орел періодично поновлює своє оперення – повертає юність, а отже – символ нового життя, відродження.
Орел зажди залишає половину здобичі іншим птахам – символ шляхетності.
У християн орел – символ Іоана Євангеліста…

Немає коментарів: