Перейти до основного вмісту

Окраса степу


Про царських сарматів багато понаговорено… Маю на увазі амазонок чи, як їх ще називали, роксолян. Ті, які кохалися зі скіфами, царськими скіфами. Раз на рік – на повний Місяць після весняного сонцестояння.
Дітки народжувалися ось, в грудні-січні. І ті немовлята, які витримували зимовий холод і голод, поповнювали армію роксолян.
Тільки можна уявити собі, матері з немовлятами на конях… І ніякого тобі притулку, лише степ навкруги…

Роксоляни – означає «світлі арії».
За однією з гіпотез: сармати – цар-мати, тобто царські жінки.
Я б сказав – окраса степу.
Адже, про те, що вони новонароджених хлопчиків вбивали, цицьки собі відрубували тощо, писали чоловіки. І жоден з них й словом не обмовився про те, як роксоляни любили прикраси. Це були різноманітні вироби із золота, срібла та самоцвітів. Роксоляни носили намисто, прикраси з бісеру. Особливо їм подобалася бірюза і червоні камені, якими прикрашали не тільки себе, а й очі, вуха, хвости та інші частини тіла коней.
І взагалі, роксоляни відстоювали справедливість. У всі віки, скрізь і у всьому. Приміром, Амага. У неї проблема була, як й в багатьох жінок всіх часів і народів. Чоловік пиячив. Причому, не просихав. Звали його Медосак. І був він ще й царем. Довелося Амазі правити від його імені – «сама розставляла по всій країні гарнізони, відбивала напади ворогів та допомагала сусідам, яких ображали» (Полієн, II ст. н. е.). І тим прославилася. Зокрема, жителі Херсонесу просили Амагу врятувати їх від навали скіфського війська. Вона хутко з 120 воїнами, кожен з яких отримав по троє коней, за добу подалала 200-кілометрову відстань і вбила скіфського царя, а владу передала його синові, ще й на прощання наказала правити справедливо і не ображати сусідів.
p.s. Соратники сучасної роксоляни, як на мене, фактично нічого не робили. Мовчки уходили з ВР, типу в знак протесту, замість того, щоб блокувати трибуну, не давати приймати ганебні закони тощо. Ну, ще щось там у гучномовці під мурами балакали. Тягнули час. Чекали, поки роксоляну остаточно засудять. Дочекались. Тепер з її іменем посунуть у народ…

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Дмитро Вишневецький ніколи не був Байдою

Наразі не відомо, хто та за яких обставин назвав Дмитра Вишневецького Байдою. А також не нема жодних історичних підтверджень тому, що Байда – це конкретна особа. Ймовірно, Байда – фольклорний образ, нашкалт Мамая.

Хортиця. Новорічне

Нарешті я - на Хортиці. Майже чотири місяці не був тут…

Яфет "був парубок моторний..."

Наш прадавній пращур «був парубок моторний», хто б сумнівався. І мова, і чуби, як ми їх тепер називаємо, козацькі, і звичаї – все від нього… Ось, тільки хто він?
Поки що лише намагаюся з’ясувати.
Тому далі – дуже багато букв, аніяких висновків, лише припущення за цитатами з Біблії, Історії Геродота та різних міфів, які я скопіював з Вікіпедії та деяких інших джерел, тому не раджу цитувати. Але буду радий коментарям – доповненням, запереченням тощо.