Перейти до основного вмісту

Дніпрові пороги та Сонячна система

Розташування Дніпрових порогів відповідає планетам Сонячної системи. Це, якщо дивитися на пороги не зверху, а у розрізі – їхній профіль. Крім того, й горизонтальні відстані між порогами також дорівнюють розмірам планетарних орбіт…
Вперше це своє припущення запорізький дослідник та краєзнавець Юрій Вілінов опублікував у місцевій запорізькій газеті у 1996 році, а потім у 2005 – у книзі "На шляху від порогів до синіх морів" (малюнок з цієї книги). Розглядаючи профіль порожистої частини Дніпра в документах Дніпровської описної партії міністерства шляхів сполучення в 1881-1882 роках, Юрій побачив цей цікавий збіг.


З планет Сонячної системи виділяється гігант Юпітер – можна сказати, середній в ряду планет. Найбільший і найстрашніший з порогів – Ненаситець. Він також середній – п‘ятий, хоч зверху, хоч знизу проти течії. Там вода падала з шестиметрової висоти – настільки він був високим, і падала з такою силою, що навіть у люті морози ніколи не замерзала. Юпітер і Ненаситець й наштовхнули Юру на думку "приміряти" – точніше перевірити співвіднесення орбіт планет з профілем порожистої частини Дніпра. Співпали.
Мало того, Меркурій на схемі значиться, як супутник Венери, Місяць – супутник Землі, між Марсом і Юпітером – пояс астероїдів, а за Плутоном – Прозерпина (Ізіда, візуально відкрита астрологами у 2004 році, а Юрина схема вперше була опублікована у 1996 році!).
Далі Юра, як він каже, осмілився припустити, що є певна математична закономірність між висотою перепаду води в порогах і розмірами планет. Якщо взяти за модуль розмір Землі і висоту перепаду води у відповідному їй третьому Лоханському порозі, то, можна припустити, що діаметри великих планет, починаючи з Юпітера, співвідносяться до земного, як відносні висоти відповідних їм порогів, піднесених в куб. Знову ж таки – це лише розрахунки "на пальцях".

Дніпрові пороги – складені з архейських гранітів, їхній ізотопний вік – 2840 – 2640 млн. років. Для порівняння – період існування твердої Землі 4500 млн. років. Десь дві з гаком млн. років Меркурій був супутником Венери, так він й відбився на Юриній схемі.
Порогів, подібних до Дніпрових, не було в цілій Ойкумені. Зокрема, пороги Дунаю не порівняти з Дніпровими. Пороги Нілу та інших великих рік Африки – більші від Дніпрових, але від одного порогу до іншого там сотні кілометрів. А тут, на Дніпрі дев’ять порогів один за другим розташовані на відрізку в 90 кілометрів.
Гребля Дніпрогесу підняла рівень води на 37,5 метра – затопила пороги…

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

…відпустка

Я у відпустці. Просився на 24 дні, але… буде менше. Вчора відсипався, а сьогодні рванув на Хортицю.

Савур Могила

Савур Могила, що поблизу Сніжного на Донеччині, де зараз тривають запеклі бої з російськими загарбниками, набула слави, завдяки совіцьким історикам та їхнім дописам про Міус-фронт за часів Другої світової війни. На горі споруджений і відповідний монумент.
За довідниками, складається враження, що іншої Савур Могили нема і не було, тільки совіцька.
Але ж, можна сказати, майже поряд, на території сусідньої Запорізької області, розташовані ще дві Савур Могили – біля села Новопрокопівка, що в Токмакському районі, та в селищі Григорівка, що під Запоріжжям.

Радість, гарна іскро Божа!

Радість, гарна іскро Божа!
Несказанно любо нам
Увійти, царице гожа,
В твій пресвітлий дивний храм.
Все, що строго ділить мода
В’яжеш ти одним вузлом,
Розцвітає братня згода
Під благим твоїм крилом.

Кого доля ощастила
Тим що другові він друг,
Кого любить лада мила, –
Йди до нас в веселий круг.
Йдіть усі, хто зве своєю
В світі душу хоч одну!
Хто ж весь вік черствів душею –
Йди у іншу сторону.

Радість – всесвіту пружина,
Радість – творчості душа,
Дивна космосу машина
Нею живиться й руша.
Радість квіти розвиває
І розгін дає сонцям,
Їх в простори пориває
Невідомі мудрецям.